آموزش Bash Script از مبتدی تا پیشرفته

آموزش Bash Script از مبتدی تا پیشرفته

آموزش Bash Script از مبتدی تا پیشرفته

در سیستم عامل ویندوز(Windows)، کاربران می توانند به راحتی با استفاده از رابطی که مثل محیط گرافیکی است، از سیستم عامل برای انجام کار های روزانۀ خود بهره بگیرند. اصطلاحاً به این رابط گرافیکی، GUI می شود که مخفّف شدۀ عبارت Graphical User Interface است.
از سوی دیگر، در سیستم عامل لینوکس(Linux)، از رابطی به نام CLI برای اینکار استفاده می کند که همان Command Line Interface است؛ یعنی به جای تمرکز بر روی محیط گرافیکی، از یک رابطی استفاده می کند که در آن کاربران دستورات خود را وارد می کنند.
از نظر علمی، به این رابط، اصطلاحاً 'پوسته' یا 'Shell' گفته می شود. پس به طور کلّی، 'Shell' شرایطی را برای ما در محیط سیستم عامل به وجود می آورد که بتوانیم از امکاناتی که در آن سیستم عامل گنجانده شده بیشترین بهره را ببریم.
سیستم عامل لینوکس پوسته های بسیاری از جمله:
Bash, TCSH, ZShell, Bourne Shell, . . .
در بین تمامی این پوسته ها، Bash یا Bourne Again Shell، نه فقط در سیستم عامل لینوکس بلکه در سیستم عامل مک نیز کاربرد فراوانی دارد و اوج قدرت این پوسته زمانی به مرحلۀ اثبات رسید که کمپانی Oracle، بش را پوستۀ پیش فرض سیستم عامل سولاریس 11 قرار داد.
درنهایت، مایکروسافت در سال 2014 با قرار دادن یک نسخۀ از پوستۀ Bash در ویندوز 10، مهر تاییدی بر درخشش این پوستۀ سیستم عامل زد.
در حال حاظر، به وضوح می توان Bash را محبوب ترین پوستۀ سیستم عامل در بین تمامی توزیع های لینوکس در سرتاسر جهان به شمارآورد و مهم تر از آن، نکته ای که باعث الزامی کردن یادگیری Bash برای کاربران لینوکس می شود، مطرح شدن Bash Script در LPIC 1 و LPIC 2 است که تا سطح متوسّطی به آموزش آن پرداخته شده است.
وجهی که موجب تمایز این دورۀ آموزشی Bash با سایر منابع پارسی زبان می شود، آموزش کامل و جامع آن است؛ زیرا در اکثر منابع شاهد آموزش هایی مقدّماتی هستیم که حداقل کاربرد را برای یک کاربر لینوکس دارند. 
در این دورۀ آموزشی پیش فرض برای یک دانشجوی ورودی، یک کاربر تازه کار لینوکس است که هیچگونه آشنایی با هیچ زبان برنامه نویسی ای ندارد! و خروجی نیز، یک کاربر پختۀ لینوکس است که علاوه بر اینکه به راحتی می تواند از طریق پوسته با سیستم عامل در ارتباط باشد، یک زبان برنامه نویسی و اسکریپت نویسی جدید آموخته است!

خرید این دوره

پیش نمایش


لطفا سوالات خود را راجع به این آموزش در این بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید به سوالات در قسمت نظرات پاسخ داده نخواهد شد .

مدت زمان دوره: 02:15:00
راهنما! برای دانلود با دانلود منیجر(IDM) بر روی این لینک کلیک کنید.

معرفی دوره

آشنایی با پوسته Bash، آموزش ورودی - خروجی و متغیّر ها

آموزش کار با عبارات و دستورات شرطی، حلقه ها و پارامتر های مقایسه ای مقادیر

آموزش ساخت، مقداردهی، دسترسی، واگذاری، اصلاح و بازگویی آرایه ها و آشنایی با آرایه های شرکت پذیر

آشنایی با نحوه کارکردن با توابع

برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.