بهترین روش برای توسعه وب Frontend
ایمان مدائنی

وب به سرعت در حال حرکت است، و به طور منظم پیشرفت‌هایی در دستگاه‌هایی که روزانه بسیاری از افراد از آن استفاده می‌کنند به وجود می‌آید.

برنامه‌های مبتنی بر Cloud این امکان را به ما داده‌اند تا کارهای سنگین را در cloud انجام دهیم و از مرورگر به عنوان پلی برای اتصال سرورهای قدرتمند backend با frontendهای کم توان و کم قدرت استفاده کنیم.

 اگر به دنبال یادگیری چیزی هستید، بهترین زمان برای یادگیری توسعه وب است.

توسعه وب نه تنها مجموعه‌‌ای از فرصت‌ها را به روی شما باز می‌کند، بلکه همچنین می‌توانید پروژه‌های کامل را به صورت end-to-end کدنویسی و deploy کنید که توسط هر کسی استفاده می‌شود.

از آنجا که اکثر افراد به یک مرورگر دسترسی دارند،‌ هر شخص فقط یک آدرس اینترنتی دارد که خارج از برنامه وبی است که شما کدنویسی کرده‌اید. اگر این را با یک برنامه دسکتاپ یا محصول مبتنی بر سخت‌افزار مقایسه کنید، خواهید دید که در مقایسه با وب مقیاس‌پذیر نیست.

اکنون که این واقعیت را اثبات کردیم که وب در حال حاضر بهترین راه برای حرکت است، بیایید ببینیم چگونه می‌توان توسعه وب را به بهترین شکل ممکن آموخت.

وب گسترده است؛ از کوچک شروع کنید و آن را کوچک نگه دارید

شما احتمالا تعداد زیادی فریم‌ورک‌ها و کتابخانه‌های جاوااسکریپت را مانند React، Angular، Vue، Ember، jQuery، XYZ و غیره را مشاهده کرده‌اید.

برخی از سوالات متداولی که در مورد توسعه وب دریافت می‌کنیم عبارتند از:

من باید X را یاد بگیرم؟

آیا X از Y بهتر است؟

Z در چه زمینه‌ای است؟

همیشه دو مورد راجع به فناوری، به خصوص در مورد توسعه وب را به خاطر داشته باشید:

1. تکنولوژی مورد استفاده شما تقریبا اهمیتی ندارد. اگر به اندازه کافی در کار کردن با زبان/فریم‌ورک خود خوب پیش روید، هر بار موفق می‌شوید.

2. شما هرگز نیازی به یادگیری همه چیز ندارید. هرگز. شما می‌توانید در همه بخش‌ها سرک بکشید، اما مطمئن شوید که در یکی از آن‌ها استاد هستید.

با HTML و CSS شروع کنید

لازم به تأکید بیشتر نیست. متاسفانه بسیار می‌بینیم که افراد زیادی در مورد پروژه‌‌های React سوال می‌کنند، در حالی که پاسخ در HTML و CSS قرار دارد.

در ابتدا جاوااسکریپت فقط یک زبان اسکریپت‌نویسی مرورگر بود. و اگرچه امروز بیسیار بیشتر از این است، این واقعیت را تغییر نمی‌دهد که در وب مکمل HTML و CSS است.

با پیشرفت در استانداردهای وب، موارد زیادی وجود دارد که می‌توانید تنها در CSS به آن‌‌ها دست یابید. حتی برای بسیاری موارد جاوااسکریپت هم لازم نیست.

چیزهای زیادی وجود دارد که می‌توانید در مورد HTML و CSS بیاموزید. همیشه سعی نکنید به سمت کتابخانه‌ها و فریم‌ورک‌های جاواسکریپت هجوم ببرید.

به صورت گسترده پیش رویم یا به صورت عمیق؟

هنگام یادگیری توسعه وب دو رویکرد وجود دارد، حرکت گسترده یا حرکت عمیق.

حرکت گسترده یعنی شما شروع به یادگیری بسیاری از چیزها با هم می‌کنید. این روش ممکن است برای برخی افراد جواب دهد، اما برای برخی دیگر نه. ممکن است خودتان را در آموزش‌ها، تمرین‌ها، ویدیوها و بلاگ‌ها غرق کنید، و در نهایت تسلیم شوید.

حرکت عمیق یعنی شما شروع به یادگیری یک چیز می‌کنید و سعی می‌کنید تا حد امکان آن را یاد بگیرید. این روش جوانب مثبت و منفی خود را دارد. ممکن است بی‌حوصله شوید، یا تسلیم شوید زیرا نتیجه‌ای نمی‌بینید.

پس راه‌حل چیست؟ با تعجب باید بگوییم، هیچ کدام جواب نمی‌دهد. تکنولوژی‌های کوچک مثل HTML/CSS/JavaScript را انتخاب کنید، و به صورت متعادل در هر یک از آن‌ها عمیق شوید. این کار چند مزیت دارد:

1. حوصله‌یتان سر نمی‌رود، زیرا هر یک هدف نسبتا متفاوتی دارد و به صورت متفاوت نوشته می‌شوند.

2. می‌توانید هر سه را با هم ترکیب کنید و به سرعت چیز معناداری را ایجاد کنید. این امر باعث می‌شود انگیزه خود را برای ادامه کار حفظ کنید.

React یا Angular یا Vue را انتخاب نکنید

وقتی افراد شروع به کار با جاوااسکریپت می‌کنند، اصرار دارند تا کتابخانه‌ای مثل React، سیستم UI ای مثل Material UI را انتخاب کنند،‌ و در ساخت موارد بسیار جذاب شیرجه بزنند.

متاسفانه این کار منجر به چیزی جز سردرگمی شما نمی‌شود. اگر اصول اولیه جاوااسکریپت را متوجه نشوید، هرگز و هرگز نمی‌توانید پروژه‌های متوسط تا پیشرفته‌ای با این فریم‌ورک‌ها بسازید. همچنین به‌کارگیری جاوااسکریپت مدتی زمان می‌برد.

توجه کنید که درجمله قبل از به کارگیری و نه یادگیری استفاده کردیم. تفاوت زیادی بین یادگیری چیزی و استفاده و به کارگیری از آنچه که آموخته‌اید وجود دارد.

یک پروژه کوچک اما در حال کار با HTML/CSS/JavaScript بسازید، و وقتی این کار را انجام دادید، یکی دیگر بسازید و بعد یکی دیگر.

در هر قدم در طول مسیر، پیچیدگی‌ها و توقعات پروژه افزایش می‌یابد، تا جایی که کد پایه شما غیر قابل کنترل می‌شود. در این مرحله شما به چیزی رسیده‌اید که ما آن را مرز یادگیری برتر می‌نامیم.

می‌بینید، فریم‌ورک‌ها وجود دارند تا از کار تکراری شما جلوگیری کنند. آن‌ها به وجود نیامده‌اند تا شما به این واقعیت تکیه کنید که آن‌ها جادو می‌کنند.

اولین باری که فریم‌ورکی مثل React یا Angular را برای پروژه خود انتخاب می‌کنید، باید زمانی باشد که مطمئن هستید می‌توانید آن پروژه را بدون React یا Angular بسازید.

تسلط بر یک حرفه

اکنون بعد از اینکه با HTML/CSS/JavaScript به خوبی کار کردید، وقت آن است که به سمت استانداردهای صنعت بروید. واقعیت این است که، مهم نیست که یک توسعه‌دهنده جاوااسکریپت چقدر خوب است، شما اغلب نیاز به کار کردن با فریم‌ورک‌های مدرن مثل React دارید.

برای یادگیری و درک اصطلاحات، مفاهیم و نحوه عملکرد فریم‌ورک زمان لازم است. بنابراین یک فریم‌ورک را انتخاب کنید و بر آن تسلط یابید.

ممکن است بپرسید چگونه؟ پاسخ ساده است، بستگی به شما دارد. یک پروژه ساده در همه فریم‌ورک‌های مهم (Angular, Vue, and React) بسازید، و ببینید کدام مورد بیشترین استفاده را برای شما دارد و آن را دوست دارید. یکی را انتخاب کنید و در همان مسیر پیش روید.

سپس تمام پروژه‌های خود را با آن بسازید. هدف انجام کاری است که شما نمی‌دانید باید چگونه انجام دهید. این بهترین روش برای بیرون راندن خود از منطقه امن‌تان و یادگیری چیزهای جدید است.

اما موارد دیگر را فراموش نکنید

توجه به موارد دیگر نیز مهم است. این موارد نه تنها شامل رقبای فریم‌ورک محبوب شماست، بلکه برخی ابزارهای توسعه وب ارزشمند را نیز شامل می‌شود.

لازم نیست که بر روی این ابزارها تسلط یابید زیرا در بسیاری موارد آن‌ها فقط نیاز به یک بار تنظیم و نگهداری دارند. اما همیشه خوب است که آن‌ها را در چک لیست مهارت‌های خود نگه دارید.

شما همیشه می‌توانید اصول اولیه این مهارت‌‌ها را به سرعت یاد بگیرید زیرا شما مدت‌ها در این زمینه‌ها کار کرده‌اید، بنابراین آن‌ها مطالب مفیدی را در اختیار شما قرار می‌دهند.

حرکت کنید

به من اعتماد کنید، این یک احساس خنده‌دار است، اما به محض اینکه پروژه‌های زیادی را توسعه دادید و کدهای زیادی را با تکنولوژی مورد علاقه خود نوشتید، احساس می‌کنید که می‌توانید هر کاری را انجام دهید. در این مرحله، می‌توانید یک شغل پیدا کنید و همین کار را ادامه دهید. این روند کاملا خوب است، یا می‌توانید سطح مهارت‌های خود را بالا ببرید و حرکت کنید. دنیای وب بسیار گسترده است.

جمع‌بندی

در دنیای امروز، شما می‌توانید به آسانی اشتباهاتی را که ما یک روز انجام دادیم را تکرار کنید. چرا که هر کسی می‌تواند ناآگاهانه مسیر اشتباهی را پیش گیرد.

شما منابع زیادی را در اختیار دارید و می‌توانید با در پیش گرفتن مسیر درست از این منابع برای تسلط خود استفاده کنید. اما همیشه یادتان باشد که نقشه راه و مسیر درست را در پیش گیرید تا دچار سردرگمی و ناامیدی نشوید. موفق باشید!

نظرات کاربران در رابطه با این دوره

جهت ثبت نظر باید در سایت عضو شوید و یا وارد سایت شده باشید .
logo-samandehi