بوت ‌استرپ 5 نسخه آلفا
ایمان مدائنی

بوت‌استرپ 5 نسخه آلفا منتشر شده است. تیم بوت‌استرپ ما‌ه‌ها تلاش کردند تا کارهایی که در v4 شروع کرده بودند را اصلاح کنند، و اگرچه پیشرفت خوبی داشته است، می‌خواهند باز هم ویژگی‌های جدیدی به آن بیافزایند.

بوت‌استرپ ورژن 5 دیگر به جی‌کوئری بستگی ندارد و پشتیبانی از اینترنت اکسپلورر در آن کاهش یافته است. تمرکز آن بر ساخت ابزارهایی است که آینده‌پسندتر هستند، و در حالی که هنوز به طور کامل به آن مرحله نرسیده است، سریع‌تر بودن، جاوااسکریپت، وابستگی کمتر و APIهای بهتر قطعا حس بهتری را به ما می‌دهند.

قبل از اینکه به سمت آپدیت بروید، لطفا به خاطر داشته باشید که v5 اکنون در حالت آلفا است و تا زمانی که اولین نسخه بتا بیاید، تغییراتی خواهد داشت.

حالا بیایید با برخی از نکات برجسته آن آشنا شویم.

نگاه و احساس جدید

صفحات اصلی مستندات بهبود یافته‌اند. صفحات مستندات دیگر عریض نیستند تا خواناتر باشند. علاوه بر این، نوار کناری ارتقاء یافته است تا از بخش‌های قابل بسط برای حرکت سریع‌تر استفاده شود.

همچنین یک لوگوی کاملا جدید برای آن طراحی شده است که زیبا به نظر می‌رسد، و البته بیشتر برای وقتی است که بوت‌استرپ 5 ثابت شد.

جی‌کوئری و جاوااسکریپت

جی‌کوئری طی یک دهه و نیم گذشته دسترسی بی‌سابقه‌ای به رفتارهای پیچیده جاوااسکریپت برای میلیون‌ها (شاید هم میلیاردها) نفر به ارمغان آورده است. ما باید برای توانمندسازی و پشتیبانی که برای نوشتن کدهای front-end به ما داد، یادگیری چیزهای جدید و پذیرش پلاگین‌ها از جی‌کوئری ممنون باشیم.

به لطف پیشرفت در ساخت ابزارهای توسعه front-end و پشتیبانی از مرورگر، می‌توانیم جی‌کوئری را به عنوان یک وابستگی رها کنیم، اما شما هرگز متوجه تفاوت آن نمی‌شوید. این مهاجرت توسط Johann-S@، نگهدارنده اصلی جاوااسکریپت انجام شده است. این یکی از بزرگ‌ترین تغییرات برای فریم‌ورک در این سال‌هاست، و یعنی پروژه‌های ساخته‌شده با بوت‌استرپ 5 از نظر اندازه فایل و لود صفحه به طور قابل توجهی سبک‌تر هستند.

علاوه بر رها کردن جی‌کوئری، تغییرات و بهبودهای سودمند دیگری برای جاوااسکریپت در v5 صورت گرفته است که بر کیفیت کد متمرکز است و شکاف بین v4 و v5 را پر کرده است. یکی دیگر از تغییرات بزرگ آن حذف بسیاری از Button pluginها برای HTML و CSS فقط برای بهتر شدن حالت آن است.

ویژگی‌های سفارشی CSS

همان‌طور که گفته شد، به لطف رها کردن پشتیبانی اینترنت اکسپلورر، ویژگی‌های سفارشی CSS در بوت‌استرپ 5 مورد استفاده قرار گرفته است. در v4 فقط تعدادی متغیر روت برای رنگ و فونت گنجانده شده بود، و اکنون آن‌ها برای تعدادی از کامپوننت‌ها و گزینه‌های طرح‌بندی اضافه شده‌اند.

سفارشی‌سازی بهبودیافته مستندات

مستندات بهبود یافته‌اند، توضیحات بیشتری ارائه شده است، ابهامات از بین رفته‌اند، و پشتیبانی بیشتری برای توسعه بوت‌استرپ ارائه شده است. همه این‌ها با یک بخش کاملا جدید Customize شروع می‌شوند.

فرم‌های آپدیت‌شده

 

علاوه بر بخش جدید Customize، کامپوننت‌ها و مستندات فرم‌ها نیز بازنگری شده‌اند. همه استایل‌های فرم‌ها در یک بخش جدید Forms ادغام شده‌اند.

در کنار صفحات جدید مستندات، همه form controls دوباره طراحی شده‌اند. در v4 مجموعه وسیعی از form controls سفارشی (checks، radios، switches، files و غیره) معرفی شد، اما این‌ها هر آنچه که مرورگر به صورت پیش‌فرض ارائه می‌داد بودند. با v5 به صورت کامل سفارشی شده است.

API Utility (API کاربردی)

 

یک API کاربردی جدید در بوت‌استرپ 5 پیاده‌سازی شده است. از آنجایی که Utilityها یک روش مرجح برای ساخت شده‌اند، تیم بوت‌استرپ در تلاش است تا ضمن ارائه کنترل و شخصی‌سازی، تعادل مناسب برای پیاده‌سازی آن‌ها در بوت‌استرپ را پیدا کند. در v4 این کار با کلاس‌های سراسری enable-*$ انجام شد، که آن را در v5 نیز برده‌اند. اما با یک رویکرد مبتنی بر API، یک زبان و سینتکس در Sass ایجاد شده است تا بتوانید Utilityهای خود را بلافاصله ایجاد کنید در حالی که می‌توانید مواردی را که در اختیار شما قرار می‌گیرد را تغییر داده یا حذف کنید. همه این کارها به لطف MartijnCuppens@ است، که پروژه RFS را نیز نگه می‌دارد، و مسئولیت initial PR و بهبودهای بعدی را به عهده دارد.

تقویت سیستم grid

طراحی بوت‌استرپ 5 خروج کامل از v4 نیست. تیم بوبت‌استرپ می‌خواهد بعد از شنیدن مشکلات مربوط به مسیر ارتقاء v3 به v4، افراد راحت‌تر بتوانند به نسخه آتی آپدیت شوند. به همین دلیل بخش عمده‌ای از سیستم ساخت را در جای خود نگه داشته‌اند، و همچنین به جای جایگزین کردن آن با چیزهای جدیدتر، آن را بر روی سیستم grid موجود ساخته‌اند.

در اینجا آنچه که در گرید تغییر کرده است آورده شده است:

یک سطح گرید جدید اضافه شده است.

کلاس‌های gutter. با کاربردهای .g* جایگزین شده‌اند، مانند کاربردهای margin/padding. همچنین گزینه‌هایی برای grid gutter spacing اضافه شده است که با کاربردهای spacing (فاصله‌گذاری) که قبلا با آن آشنا بودید مطابقت دارند.

گزینه‌های طرح‌بندی Form با سیستم جدید گرید جایگزین شده‌اند.

کلاس‌های فاصله‌گذاری عمودی (Vertical) اضافه شده‌اند.

ستون‌ها دیگر position ندارند: به طور پیش‌فرض relative هستند.

در آینده

موارد زیادی وجود دارد که تیم بوت‌استرپ هنوز وقت نکرده‌اند تا آن‌ها را در نسخه آلفا قرار دهند. هنوز مواردی مثل بهبود بیشتر مستندات، رفع باگ‌ها و تغییرات مربوط به کیفیت صورت نگرفته است. همچنین در طول توسعه v5 مواردی مثل offcanvas و RTL بررسی خواهند شد.

 

میتوانید از دوره آموزش بوت استرپ نیز بازدید کنید .

نظرات کاربران در رابطه با این دوره

جهت ثبت نظر باید در سایت عضو شوید و یا وارد سایت شده باشید .
logo-samandehi