جلوگیری از نا امیدی در برنامه‌نویسی
ایمان مدائنی

بنابراین اگر به مرحله‌ای رسیده‌اید که احساس می‌کنید تمایل دارید برنامه‌نویسی را رها کنید، چه کار می‌کنید؟

در این مقاله نکاتی را برای شما، وقتی در چنین شرایطی قرار می‌گیرید آورده‌ایم. اگر شما یک توسعه‌دهنده تازه‌کار هستید و زیاد دچار ناامیدی می‌شوید یا حتی اگر یک فرد حرفه‌ای هستید و اکنون در شرایط سختی به سر می‌برید، شاید این نکات بتواند به شما کمک کند.

یک قدم به عقب بردارید، و درک کنید که این امر طبیعی است

اولین کاری که باید قبل از شروع کار در حرفه توسعه وب انجام دهید این است که بدانید کاملا طبیعی است که در بعضی مواقع احساس غرق شدن کنید. بهترین راه برای این کار، فاصله گرفتن برای مدتی از کدنویسی است. به پیاده‌روی بروید، کتاب بخوانید یا تلویزیون تماشا کنید. به طور کلی، یک تایم استراحت به خود بدهید و کمی آسوده باشید. اگر نیاز به تعطیلات چند روز دارید، انجام این کار نیز عالی است.

وقتی برگشتید، امیدواریم کمی حس بهتری داشته باشید و بهتر بتوانید به کار خود ادامه دهید. اگر نه، در ادامه چند مورد دیگر نیز وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را امتحان کنید.

صبور باشید

شاید این مسأله به اندازه کافی بیان نشده باشد، اما برای توسعه‌دهندگان، صبر در تمام مراحل بسیار مهم است. هنگام یادگیری برنامه‌نویسی، متوجه نشدن موضوعی می‌تواند ناامیدکننده باشد، به ویژه اگر ساعت‌ها وقت خود را صرف آن کرده باشید.

اما دفعه بعد که حس کردید از یک باگ یا خطا ناامید شده‌اید، نکته قبل را به خاطر بیاورید "یک قدم به عقب برگرد" و سعی کنید به خود بگویید:

"خوب، این موضوع بسیار مشکل است، اما ناامید شدن کمکی نمی‌کند، من کمی استراحت می‌کنم و با ذهنی باز برمی‌گردم و دوباره امتحان می‌کنم".

تعجب خواهید کرد که این کار چقدر می‌تواند به شما کمک کند.

پیروزی‌های خود را جشن بگیرید

با بسیاری از توسعه‌دهندگان جوان که برخورد می‌کنیم، می‌بیینم که به سختی کار می‌کنند، اما آن‌طور که باید از به دست آوردن دستاوردهای خود قدردانی نمی‌کنند.

مهم است که پیروزی‌های خود را هر چند کوچک جشن بگیرید و از خود با روشی هر چند کوچک قدردانی کنید. این که آیا شما سعی می‌کنید اولین صفحه HTML خود را فعال کنید، یا سعی می‌کنید برنامه وب پیچیده خود را ایجاد کنید، فرقی نمی‌کند، هر وقت کاری را انجام دادید آن را جشن بگیرید.

"موفقیت" را با صدای بلند فریاد بزنید. به اطراف اتاق بپرید، با دوستان خود برقصید (شاید کمی زیاده‌روی باشد، من هم این کار را نکرده‌ام 😊). با جشن گرفتن پیروزی‌ها، موفقیت‌های خود را تصدیق کرده و از خود قدردانی می‌کنید، سرشار از شادی و لذت می‌شوید، و به خود انگیزه می‌دهید تا به دنبال پیروزی‌های بیشتری بروید.

اهداف کوچک‌تر و قابل تعریف را تعیین کنید

اینکه راحت بنشینید و بگویید "خوب هدف من یادگیری برنامه‌نویسی است" آسان است. این یک هدف عالی است، اما اندازه‌گیری آن دشوار است. چه موقع می‌توانید بگویید یادگیری نحوه کدنویسی را تمام کرده‌اید؟ آیا وقتی اولین وب‌سایت خود را ایجاد کردید؟ وقتی اولین برنامه بزرگ خود را ساختید؟ وقتی اولین کار خود را به دست آوردید؟

با این حال، اگر بگویید "امروز من می‌خواهم سینتکس arrow را در JavaScript و ES6 یاد بگیرم"، در این حالت، شما یک هدف مشخص و واضح و قابل تعریف دارید که اندازه‌گیری آن آسان است، و می‌توانید مدت رسیدن به آن را حدس بزنید، و وقتی به آن رسیدید برایش جشن بگیرید.

اغلب اوقات با ایجاد و رسیدن به اهدف کوچک‌تر، احساس می‌کنید در حال پیشرفت هستید.

وقایع پیشرفت‌های خود را نگه دارید

حتی اگر اهدف خود را تعیین کنید، یادآوری همه چیز دشوار است. ممکن است شما با هدف تکمیل یک چیز شروع کرده باشید، و در بین راه با موضوع دیگری مواجه شده و به سراغ آن بروید یا کار دیگری را انجام دهید (این اتفاق زیاد می‌افتد).

یک راه خوب برای دنبال کردن پیشرفت‌های‌تان این است که همه چیز را در یک دفترچه بنویسید. در ابتدای هفته، روز یا هر زمانی که می‌خواهید، اهدافی که می‌خواهید دنبال کنید را بنویسید. وقتی به هدف خود رسیدید، آن را بنویسید، همراه با هر نکته‌ای که می‌خواهید آن را به خاطر بسپارید. به هدف خود نرسیدید؟ مشکلی نیست، دلیل آن را بنویسید، حواسی‌پرتی، انجام کار دیگری که جالب‌تر به نظر می‌آمد، نیاز به استراحت داشتید و غیره.

اگر همیشه احساس شکست می‌کنید، به دفترچه پیروزی‌های خود نگاهی بیاندازید، تعجب خواهید کرد که تا چه حد در کارهای خود به نتیجه رسیده‌اید!

برگردید و به پروژه‌های اولیه خود نگاهی بیاندازید

یکی دیگر از رویکردهای عالی برای دیدن اینکه چقدر راه را پیموده‌اید، این است که نگاهی به تمرینات کدنویسی و پروژه‌های اولیه خود بیاندازید. منظور اولین صفحات دنباله پیشرفت شماست، چه اولین صفحه HTML باشد، اولین برنامه "Hello World" شما باشد، یا اولین برنامه TODO که انجام داده‌اید باشد. ممکن است به عقب نگاه کنید و به یاد آورید "اوه، من این را به یاد دارم، چقدر طول کشید تا بفهمم که چطور این چک باکس‌ها را اضافه کنم! حالا می‌توانم این کار را با چشمان بسته انجام دهم".

پس هر کاری که انجام می‌دهید را در گیت‌هاب قرار دهید، یا آن را در کامپیوتر خود ذخیره کنید. مهم نیست که این کار چقدر کوچک باشد، این بخشی از سفر شماست و یادآوری آن مهم است.

به انجمن ملحق شوید

جامعه‌ای بهتر از انجمن توسعه وب وجود ندارد. از نرم‌افزار منبع باز گرفته تا منابع رایگان برای یادگیری کد، این واقعا عالی است. هر چه زودتر با جامعه توسعه وب درگیر شوید، قسمت‌های دشوار سفر شما ساده‌تر می‌شود.

چرا؟ به دلیل پشتیبانی بسیاری از انجمن‌های عالی، از CodeNewbies و Stackoverflow گرفته تا گروه‌های توییتر که برای پشتیبانی از برنامه‌نویسان ساخته شده‌اند.

به شدت توصیه می‌کنیم که در این جوامع شرکت کنید. آنچه را که انجام می‌دهید به اشتراک بگذارید، ببینید افراد دیگر چه کاری انجام می‌دهند و در بحث‌ها شرکت کنید. وقتی چند لایک، تشکر یا پاسخ به پستی که ایجاد کرده‌اید را دریافت می‌کنید، یک انگیزه عالی است.

سخت کار کنید و تسلیم نشوید

همان‌طور که در ابتدا گفتیم، برنامه‌نویسی سخت است. به کار خود ادامه دهید، وقتی به اهداف خود رسیدید جشن بگیرید و تسلیم نشوید. در پایان ارزشش را خواهد داشت. به قول نلسون ماندالا:

"همه چیز قبل از انجام غیر ممکن به نظر می‌رسد".

نظرات کاربران در رابطه با این دوره

جهت ثبت نظر باید در سایت عضو شوید و یا وارد سایت شده باشید .
logo-samandehi