شیوه‌هایی برای جلوگیری از خستگی طراح
ایمان مدائنی

1. میز کار خود را ترک کنید

هر روز یک برنامه زمانی برای دور بودن از کارتان داشته باشید. یکی از این موارد "ساعت ناهار" است. این امر به شما این فرصت را می‌دهد تا استراحتی کوتاه بین کار خود داشته باشید و سپس با انرژی جدید دوباره کار خود را آغاز کنید.

لازم نیست این استراحت کوتاه را حتما سر ساعت مشخصی در ظهر (ساعت ناهار مرسوم) بگذارید و یا حتی حتما ناهار بخورید، بلکه باید زمانی را برای شارژ شدن مجدد در نظر بگیرید.

هر روز عادت کنید کاری خارج از کار خود انجام دهید تا بخش دوم روز کاری خود را با انرژی شروع کنید مثلا:

قدم زدن، باشگاه رفتن، ملاقات یک دوست برای خوردن ناهار، خواندن یا گوش دادن به یک کتاب.

2. در چالش‌های طراحی شرکت کنید

از منطقه امن خود خارج شده و برای طراحی‌های چالش‌برانگیز آماده شوید. با چالش‌های طراحی گلاویز شوید. همان‌طور که مشغول طراحی بر روی یک موضوع خاص هستید با این چالش‌ها رو به رو شوید.

موضوع خوبی که در مورد چالش طراحی وجود دارد این است که می‌تواند تفریح سرگرم‌کننده روزانه باشد. واقعا هیچ چیزی برای به خطر انداختن شهرت‌تان وجود ندارد و حتی خلاقیت‌تان را نیز نمایان می‌سازد.

3. برنامه "استراحتی"

آیا واقعا به دنبال مرخصی هستید؟ آن را در تقویم خود قرار دهید.

برنامه‌ای را بچینید تا چند دقیقه، یا چند روز یا چند هفته را به خود اختصاص دهید. فقط به این دلیل که شما زمانی را به دور از کار کردن سپری می‌کنید، به این معنا نیست که شما دچار افت کاری شده‌اید. گاهی اوقتات تعطیلات و زمان‌های دور از کار می‌تواند تاثیرات حیرت‌انگیزی داشته باشد، حتی مهم‌تر از برنامه‌ریزی برای برخی برنامه‌های جدی است.

هر کس به شیوه‌های مختلف به این زمان استراحت نیاز دارد. برخی افراد می‌توانند فقط یک روز زمان را صرف این کار کنند و کاملا شارژ شوند. بعضی دیگر به یک هفته نیاز دارند تا بتوانند به مغز خود استراحت دهند.

فقط زمان استراحت خود را با پروژه‌ها پر نکنید. شما باید از کامپیوتر دور شوید. به زبان ساده در زمان استراحت خود گودالی برای تکنولوژی‌هایتان بکنید و آن‌ها را حفر کنید (یا فقط در زمان‌های خاصی آن‌ها را بررسی کنید) تا بتوانید بهترین مزایا را از تایم استراحت خود دریافت کنید.

4. ترکیب کردن وظایف

از گیر افتادن در یک روال کاری یکنواخت دوری کنید. وظایف را ترکیب کنید، اعضای دیگر تیم را برای یک جلسه کاری دعوت کرده و کارهایی را که همیشه خودتان انجام می‌دهید را بین آنان تقسیم کنید.

5. یک شبکه یا گروه همکار پیدا کنید

اگر شما گروهی قدرتمند از افرادی که همانند خودتان هستند ندارید، وقت آن است که این گروه را پیدا کنید. یا عضو یک سازمان شبکه حرفه‌ای شوید، به یک کنفرانس بروید، در گفتگوهای رسانه‌های اجتماعی شرکت کنید یا از مربی‌تان برای صرف ناهار دعوت کنید، یکی از عوامل مهم برای جلوگیری از خستگی این است که سرحال و تازه نفس بمانید. (گاهی اوقات شما فقط نیاز به یک دریچه برای تخلیه خود دارید، گاه نیاز به یک چشم‌انداز جدید دارید تا در مسیر حرکت کنید).

شبکه خود را توسعه دهید. چند ساعت در ماه را صرف گوش دادن به دیگران و صحبت کردن در مورد چالش‌های طراحی کنید. اجازه ندهید همه این جلسات به جلسه‌های گله و شکایت تبدیل شوند، بلکه در مورد چالش‌ها و راه‌حل‌های کاری صحبت کنید.

گاهی اوقات بهترین راه برای مواجه شدن با مسائل، اشتراک‌گذاری آن با کسی است که دیدگاه دیگری دارد.

6. اگر می‌توانید از راه دور کار کنید

رفت و آمدهای یکنواخت و کار کردن و مواجه شدن با همه افرادی که در محل کار هستند می‌تواند برای برخی طراحان به یک چالش تبدیل شود. ممکن است به یک فضای آرام برای کار نیاز داشته باشید تا بتوانید بهتر کار کنید، یا شاید بالاترین ساعت بهره‌وری شما بین ساعت 9 صبح تا 5 عصر نباشد.

از کارفرمای خود بخواهید اگر ممکن است دورکاری انجام دهید، حتی اگر فقط یک روز، یک هفته یا چند روز در ماه باشد. کار کردن در فضایی که متناسب با الگوهای طبیعی شماست و بدون حواس‌پرتی می‌تواند به شما کمک کند سازمان‌یافته‌تر کار کنید، باعث می‌شود که احساس خستگی نکنید.

7. چیزی را ایجاد کنید که جزئی از کارتان نیست

کاری را که مرتبط با طراحی است ولی بخشی از کار شما نیست را انجام دهید.

آیا به واقعیت مجازی علاقه‌مندید؟ کسی را پیدا کنید که تجهیزات VR را به شما نشان دهد. آیا عاشق طراحی کردن هستید؟ در کلاس‌های هنری شرکت کنید.

هدف این است که روحیه خلاق خود را به شیوه‌ای مشغول کنید که شما را تحت فشار کاری قرار ندهد یا وابسته به درآمدتان نباشد. این کار نه تنها به شما کمک می‌کند که شغل خود را بهبود بخشید، بلکه به شما کمک می‌کند گزینه‌هایی را کشف کنید که ممکن است یک روز حرفه شما را گسترش دهد. (شما هرگز متوجه نمی‌شوید که فرصت‌ها چگونه وارد زندگی‌تان می‌شوند).

8. به سلامتی خود توجه کنید

این مساله ممکن است درسی باشد که همه ما باید بدانیم، اما به نوعی بیشتر مواقع نادیده گرفته می شود.

طراحان به صورت کلیشه‌ای (و گاهی اوقات نه چندان کلیشه‌ای) با قهوه سوخت‌گیری می‌کنند و شب‌ها تا ساعت‌های طولانی بیدار می‌مانند.

به سلامتی و داشتن ذهن و فکری سالم توجه کنید.

کمی سبزیجات بخورید. کمی ورزش کنید. ساعت‌ها در یک گوشه تاریک به صفحه کامپیوتر خیره نمانید. لبخند بزنید، بلند بخندید. رعایت کردن این موارد می‌تواند شما را شگفت‌زده کند. به علاوه بیمار شدن فقط به شما حس خستگی و کسالت می‌دهد و مانع از آن می‌شود تا همه کارهای‌تان را انجام دهید.

10. فقط بگو "نه"

100 درصد خوب است تا گاهی اوقات کاری را انجام ندهید. یک وب‌سایت برای عروسی پسر عموی خود ایجاد نکنید. برنامه‌هایی که خانواده‌یتان برای سال جاری به عهده‌یتان گذاشته‌اند را نپذیرید. بگویید "نه". زمانی که وقت کافی ندارید پروژه‌ها را قبول نکنید.

و سپس از آن زمان برای انجام کاری برای خودتان استفاده کنید. حتی اگر یک چرت زدن باشد.

نظرات کاربران در رابطه با این دوره

جهت ثبت نظر باید در سایت عضو شوید و یا وارد سایت شده باشید .
logo-samandehi