نکاتی برای فریلنسر شدن به عنوان برنامه‌نویس
ایمان مدائنی

مشاغل به برنامه‌نویسان نیاز دارند، توسعه‌دهندگان به برنامه‌نویسان نیاز دارند و ماهیت کار به گونه‌ای است که همیشه لازم نیست تا به صورت فیزیکی به اداره و شرکت بروید تا بتوانید به طور موثر کار کنید. اوضاع اخیر جهان به مردم نشان داده است که روش‌های دیگری برای درآمدزایی وجود دارد، از جمله دورکاری و فریلنسری.

کار فریلنسری می‌تواند ترسناک باشد. ممکن است ترس از عدم امنیت شغلی باعث شود افراد در مسیر فریلنسری قرار نگیرند. با این وجود، افرادی که از داشتن آزادی در کار خود لذت می‌برند و می‌توانند بین مکان و زمان کاری خود حرکت کنند به شغل فریلنسری رو می‌آورند.

کارهای فریلنسری زیادی برای افراد با مهارت‌های مناسب موجود است، مثلا جاوااسکریپت تخصصی است که همیشه برای آن تقاضا وجود دارد.

اگر مهارت داشته باشید و ترس را کنار بگذارید،‌ نه تنها در جاوااسکریپت بلکه در زمینه‌های مختلفی مثل SQL، C# می‌توانید کار فریلنسری خود را شروع کنید و ارزش این را دارد که آن را امتحان کنید. اگر به کار فریلنسری علاقه‌مند هستید، نکاتی را در اینجا برای شما آورده‌ایم که می‌تواند شما را به عنوان یک فریلنسر در جایگاه خوبی قرار دهد.

نوع کار خود را پیدا کنید

برنامه‌نویسی موضوعی گسترده است که زبان‌ها و قابلیت‌های زیادی را در بر می‌گیرد. از نظر فریلنسر دو نوع برنامه‌نویس وجود دارد: عمومی و متخصص. عمومی بیشتر بخش‌های مشاغل را به عهده می‌گیرد، در حالی که متخصص روی یک حوزه کلیدی تمرکز دارد، نه تنها کدنویسی بلکه صنعت وسیع‌تری را درک می‌کند.

اگر شما پنج سال یا بیشتر تجربه کار در یک شرکت در یک حوزه خاص را دارید، شاید روی متخصص متمرکز شوید و به دنبال نقش‌هایی در صنعت خود باشید که آن‌ها را خوب بلد هستید. گاهی اوقات برنامه‌نویس‌های عمومی از مباحث جدید در برنامه‌نویسی غافل می‌شوند، اگرچه این بدان معنا نیست که کار در آن حوزه نیست.

تجهیزات

اگر مدتی در یک شرکت کار کرده‌اید، ممکن است تجهیزات لازم برای انجام کار فریلنسری موفق در خانه را نداشته باشید. در حالی که شما برای شروع کدنویسی به یک کامپیوتر یا لپ‌تاپ کاملا قدرتمند نیاز ندارید، شما به چیزی نیاز خواهید داشت که بتواند همه نیازهای برنامه‌نویسی شما را مدیریت کند.  خوشبختانه لپ‌تاپ‌ها هر سال قدرتمندتر می‌شوند. با این حال، رایانه‌ها هنوز هم بهترین هستند. هدف ما حداقل داشتن پردازنده Core i7 با حداقل 8 گیگ رم است که در حالت ایده‌آل 16 یا 32 می‌باشد. با داشتن یک رایانه و البته اینترنت شما می‌توانید کار فریلنسری خود را در هر کجا که هستید شروع کنید.

نام تجاری (برند) خود را بسازید

این امر ممکن است برای برنامه‌نویس فریلنسر یک انتخاب عجیب به نظر برسد، اما غالبا شخصیت و سبک یک فرد است که افراد را بیشتر از مهارت‌ها جذب خود می‌کند. شما باید توجه مردم را به خود جلب کنید تا برای دریافت خدمات به سمت شما بیایند.

رسانه‌های اجتماعی می‌توانند این امر را تسهیل بخشند. آیا اکانت اینستاگرام دارید؟ مطمئن شوید مطالبی که می‌گذارید مرتبط است، با توجه به نوع کاری که انتخاب کرده‌اید رفتار کنید. همچنین بر نحوه رفتار خود با مردم تمرکز کنید. آیا شما مهارت‌های بین فردی را بلد هستید تا کار را برای شما آسان سازد؟

ثابت‌ قدم باشید

اگر مدتی به عنوان فریلنسر کار کرده‌اید،‌ باید در رابطه با نرخ معقول مخاطبین خود را مطمئن سازید. پس از توافق در مورد نرخ ساعتی، به آن پایبند باشید. قیمت را پایین نیاورید و محصول خود را بی‌ارزش نکنید. فریلنسر شخصی نیست که فقط در خانه نشسته است. این امری چالش‌برانگیز است و شما نباید مهارت‌های خود را ارزان بفروشید.

اگر نوع کاری خود را انتخاب کرده‌اید، از کار خود منحرف نشوید. بهتر است کاری نکنید که چیزی تولید کنید که بر اعتبار شما تأثیر بگذارد. در راستای نام تجاری، نوع کاری و مهارت‌های خود قدم بردارید.

خوش بگذرانید

چه شما یک فریلنسر هستید، یا شخصی هستید که برای خودتان کار می‌کنید، مطمئن شوید که از بیشترین آزادی خود استفاده می‌کنید. شما می‌توانید به راحتی در یکنواختی زندگی کاری خود فرو روید، بنابراین مطمئن شوید که جنبه‌های مثبت فریلنسری را پیدا کرده باشید. برنامه‌های انعطاف‌پذیر داشته باشید، در خانه وقت خود را با افرادی که دوست دارید صرف کنید یا با دوستان‌تان تفریح و سرگرمی داشته باشید. سعی کنید بتوانید زمان کاری خود را از زمان تفریح‌تان جدا کنید و برای خوش‌گذرانی خود وقت صرف کنید.

جمع‌بندی

شما با رعایت این چند نکته ساده می‌توانید در کار فریلنسری خود بهتر عمل کنید. با داشتن مهارت لازم می‌توانید با تهیه سیستم مورد نیاز خود، ساخت برند خود، تقویت ارتباطات خود با مردم کار خود را شروع کنید، و البته فراموش نکنید که برای خودتان نیز وقت بگذارید تا در این مسیر خسته و ناامید نشوید.

نظرات کاربران در رابطه با این دوره

جهت ثبت نظر باید در سایت عضو شوید و یا وارد سایت شده باشید .
logo-samandehi