آیا من یک توسعه دهنده وب هستم ؟
ایمان مدائنی

یکی از بزرگترین مشکلات یک توسعه دهنده وب این است که خود را چگونه معرفی کند، در فضای حرفه ای یک اسم مستعار و یا چیزهای بسیار زیادی درباره مجموعه مهارت ها و کیفیت شما می گویند، البته بعضی از افراد حرفه ای در یک حرفه خاص دارای نام رسمی برای خود هستند مثلا دکتر و یا وکیل. اما وقتی وارد حرفه طراحی وب می شوید در این جا یک نام رسمی نداریم، و به طور معمول اغلب ما به خودمان نامی که فکر می کنیم مناسب تر است را می دهیم، بسیاری از ما خود را طراح وب، توسعه دهنده وب و برخی دیگر نیز طراح وب فول استک می نامیم.

صداقت یک توسعه دهنده وب

من فکر می کنم بسیاری از ما به عنوان توسعه دهنده وب در مورد مهارت های خودمان صادق هستیم، ما نقاط قوت و ضعف خود را خوب می دانیم، ما به صورت کلی نمیتوانیم در مورد خود چیزی را بگوییم که در واقع آن طور نیستیم. من فکر می کنم در کل صداقت یکی از بهترین ویژگی های یک توسعه دهنده وب است. با این حال من کمی با عبارتی که برای توصیف خودم استفاده کردم کشمکش می کنم، از کجا می دانیم که درست است؟

در یک اسم چه چیزی است؟

حرفه من از طراحی و دستکاری کدهای استاتیک html وب سایت ها در یک روز شروع شد، پس از گذشت سال های بسیار زیاد از آن زمان من به طراحی پوسته های سفارشی سیستم وردپرس با استفاده از پوسته های PSD خودش، زمینه های سفارشی و همین طور هک کردن وارد شدم تا همه چیز همان طور که باید پیش برود. اما من هرگز با عبارت توسعه دهنده وب برای کاری که انجام می دادم به صورت کامل راحت نبودم. من با HTML و CSS کاملا آشنا بودم  اطلاعات کلی درباره PHP نیز داشتم، با این حال من هیچ نوع افزونه پیشرفته یا هیچ اپلیکیشنی از ابتدا ننوشتم. آیا این درست است که خود را یک توسعه دهنده وب نام دهم؟

به صورت کلی زمانی که من خودم را با عبارت توسعه دهنده وب توصیف می کنم به خودم هشدار می دهم تا مطمئن شوم درباره خودم اشتباه نمی کنم. شاید بخشی از آن به دلیل محتاط بودن و بخشی دیگر نیز به دلیل عدم داشتن اعتماد به نفس باشد. البته با دانستن این که همیشه یک نفر باهوش تر و هوشمند تر وجود دارد. احتمالا به همین دلیل است که من به یک rapper تبدیل نشدم ( این بدون لاف زدن صورت نمی گیرد). از سوی دیگر تعداد کمی از افراد وجود دارند که یا واقعا نمی دانند یا برایشان اهمیتی ندارد که چه اسمی را به کار می برند. به عنوان مثال بعضی ها هستند که هیچ سررشته ای از کد ندارند و خود را توسعه دهنده وب می نامند. چه چیزی باعث آن می شود؟

این برای چه مهم است؟

در بعضی از سطوح این که یک توسعه دهنده وب خود را با چه نامی بنامد چندان اهمیتی ندارد، شما می توانید یک مسیر را برای خود ایجاد کنید. از آنجایی که این مسیر از کار بسیار گسترده است و گستردگی آن به اندازه ابزارهایی است که ما استفاده می کنیم و زبان هایی است که با استفاده از آنها کد میزنیم و تبدیل به یک توسعه دهنده وب شویم.

من به این استدلال تا حد معینی اعتقاد دارم، بخشی از این استدلال که با آن مخالف هستم این است که این کار باعث می شود تا افراد برای استخدام یک توسعه دهنده وب حرفه ای کار سختی را پیش روی خود داشته باشند. میانگین مردم چیز زیادی درباره این اصطلاح و تفاوت های آن ( یا این که اگر واقعا وجود داشته باشد تفاوت هایی دارد) نمی دانند. به همین علت ما به عنوان یک توسعه دهنده وب به شدت به آنچه که می توانیم انجام دهیم و آنچه که نمی توانیم انجام دهیم اشاره می کنیم. شما ممکن است این کار را از طریق وب سایت خود و یا گفتگو با مشتری انجام دهید، در اینجا چند نکته درباره این موضوع گفته شده است:

تخصص های شما به عنوان توسعه دهنده وب:

آیا شما وب سایت را از ابتدا طراحی می کنید؟ آیا فقط با یک CMS ( سیستم های مدیریت محتوا) خاص کار می کنید؟ پس در واقع هر نوع خدماتی که شما ارائه می دهید باید ذکر شود.

مهارت های تکنیکال شما به عنوان توسعه دهنده وب

اگر شما یک توسعه دهنده وب هستید احتمالا یک ایده خوب برای شما این خواهد بود که لیستی از زبان ها و فریم ورک هایی که با آن راحت هستید را فهرست کنید، البته این ها را درون یک چارچوب قرار ندهید. مثلا به جای این که بگویید با AngularJS را توصیه می کنید بگویید که با آن بیشتر راحت هستید.

روند کار شما به عنوان یک توسعه دهنده وب:

صحبت کردن با مشتریان آینده نگری درباره روند و فرایند کار شما برای طراحی یک سایت می تواند راه خوبی برای مدیریت انتظاراتی که از شما دارند باشد. به این شکل آنها مراحل درگیر را مشاهده می کنند و بهتر با شما ارتباط برقرار می کنند و می دانند که شما چه کاری می کنید. در اینجا هدف این نیست که شما یک فهرست بزرگ از چیزهایی که می خواهید انجام دهید و یا نمی خواهید انجام دهید تهیه کنید، بسیاری از مشتریان اهمیت چندانی به کاری که شما انجام می دهید، نمی دهند، اما در این حالت یک نگاه مناسب از آن چیزی که شما انجام می دهید می تواند برای شما مفید و سودمند باشد. به جای این که یک سخنرانی طولانی را به یک شخص ارائه دهید می توانید خیلی راحت بگویید با عرض پوزش من این کار را انجام نمی دهم.

نام توسعه دهنده وب را همانند یک لباس بر تن کنید

قسمت دیگر این است که بیشتر ما ممکن است از عبارت هایی استفاده کنیم تا دیگران تحت تاثیر قرار گیرند و یا در این صنعت سازگار شویم. با توجه به میزان ارتباطات حرفه ای که یک فرد در رسانه های اجتماعی می تواند ایجاد کند این منطقی است که اگر دیگران به خودشان نامی می دهند نیازی نیست که در این حالت خود را گم کنید. به عنوان مثال من در چند WordCam که در منطقه ما اجرا شده است حضور داشته ام و وقتی که با افراد با استعداد روبرو میشدم خود را در حالتی می یافتم که با خود می گفتم: " وای من هم می خواهم مثل آنها باشم". درگیر شدن در این بازی آسان است، اما مشکل این جا است که من در نسخه بعدی وردپرس احتمالا این قدر تبحر نخواهم داشت، بنابراین من باید خودم را برای کسی که هستم آماده کنم و سعی در بهبود خود و مهارت های خود داشته باشم نه اینکه خود را به صورت کسی که نیستم بشناسانم.

به خودت به عنوان یک توسعه دهنده وب احترام بگذار

شاید مهمترین درس در تمامی این متن این باشد که به هر عنوان و اسمی که برای خود به عنوان یک توسعه دهنده وب قرار می دهید باید احترام بگذارید و نهایت سعی خود را داشته باشید که بتوانید به آن برسید، البته این به آن معنی نیست که سعی کنید باهوش تر شوید و هوشمندانه تر کار کنید. هیچ کدام از افراد باهوش که در کنفرانس ها آنها را می بینید همه جواب ها را ندارند. تا زمانی که با انسانی که هستید و با کاری که انجام می دهید احترام می گذارید شما آماده می شوید که بدون توجه به عنوانی که به خود می دهید و یا سایر افراد به ما می دهند به کسب و کار بیشتر و اعتبار بیشتر در میان جامعه طراحان وب دست پیدا کنید.

نظرات کاربران در رابطه با این دوره

جهت ثبت نظر باید در سایت عضو شوید و یا وارد سایت شده باشید .
logo-samandehi