یادگیری صحیح زبان برنامه نویسی دلفی
ایمان مدائنی

زبان برنامه نویسی دلفی بسیار قدرتمند است. قطعاً نرم افزار حسابداری هلو به گوشتان خورده است این نرم افزار به زبان دلفی نوشته شده است. امروز قصد داریم زبان دلفی را به صورت گام به گام بررسی نماییم. یادگیری کاربردی هر زبانی قطعاً بهتر می تواند نتیجه بخش باشد.

اجزای زبان برنامه نویسی دلفی

ابزار های زبان برنامه نویسی دلفی بسیار قدرتمند هستند، این شناخت این ابزارها قطعاً به شما کمک می کند که ساده تر کدنویسی نمایید. منوها و پنجره های مختلفی که در این لاین قرار دارد قطعاً می تواند شما را به پروژه های مختلف نزدیکتر نماید. متغیرهای مختلفی در زبان برنامه نویسی دلفی استفاده می شود بنابراین عملیات تبدیل بین متغیرها از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. شما در زبان برنامه نویسی دلفی می بایست از حلقه های تکرار به درستی استفاده نمایید، تصمیم گیری صحیح در زبان برنامه نویسی دلفی بسیار مهم و ضروری است. زبان برنامه نویسی دلفی بدون شرط گذاری هیچ مفهومی ندارد. اگر دقت نمایید تمامی روال حسابداری بر اساس شرط می باشد.

 

پروژه کاربردی با زبان برنامه نویسی دلفی

شما برای یادگیری زبان دلفی بهتر است روال را به صورت پروژه محور ادامه دهید. یک پروژه تست می تواند به شما بسیار کمک نماید. در واقع این پروژه یک بار نوشته شده و بارها مورد استفاده قرار می گیرد. مقایسه بین مقادیر مختلف به شما اجازه می دهد که دید بهتری نسبت به زبان برنامه نویسی دلفی داشته باشید. بدست آوردن جواب و استفاده از عملگرهای ریاضی و منطقی در همین ابتدای راه یک ضرورت محسوب می شود. به عنوان مثال می توانید بدست آوردن بزرگترین عدد بین دو عدد صحیح را کدنویسی کنید. قطعاً روال های ساده سبب می شود که با این زبان بیشتر آشنا شوید.

 

بانک اطلاعاتی زبان دلفی

برای ایجاد یک بانک اطلاعاتی دقیق می بایست در ابتدا فرم های پروژه را به دقت طراحی نمایید، تعداد فرم و محتویات آن می بایست طبق سیاستی دقیق تعیین شود فرم ها در بانک اطلاعاتی از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار هستند. پس از ساخت فرم ها به اندازه لازم می بایست فرم ها به بانک اطلاعاتی متصل شود و البته این کار برای کنترل ها نیز می بایست به دقت صورت پذیرد. شما می بایست برای عملیات اصلی ثبت، حذف، ویرایش و جستجو کدنویسی نمایید. به طور کلی زبان برنامه نویسی دلفی نیاز به دقت بالایی در بخش پایگاه داده دارد. پس از اعمال 4 عمل اصلی می بایست در خصوص شرط های مختلف که برای فرم های ورود گذاشته می شود دقت شود، ابتدا کدنویسی فرم ورود صورت می پذیرد و سپس شرط های لازم به دقت تست خواهد شد.

 

فایل های متنی در زبان برنامه نویسی دلفی

استفاده از تایمر در این زبان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به طور مثال می بایست فابل پروژه شما به صورت کاربردی طراحی شود و برای اعمال تایمر نیز قابل قبول باشد. فایل های متنی که با زبان برنامه نویسی دلفی نوشته می شوند می توانند به چندین شکل تهیه شوند، توجه کنید که مدل های مختلفی از فرم ها در زبان برنامه نویسی دلفی وجود دارد که هر کدام براساس سلیقه و شرایط پروژه شما اعمال خواهد شد.

موضوع مهم در این زبان گزارش گیری است، بخش گزارش گیری یک یاری دهنده ایده آل است، در این بخش تمامی خطاها به سرعت قابل بررسی است و زمان زیادی از شما گرفته نخواهد شد.

 

نمایش ساعت در زبان برنامه نویسی دلفی

اگر به برنامه های مختلف نگاهی بیندازید مشخص می شود که تایم از اهمیت ویژه ای برخودار  است و به طور کلی نمایش ساعت در فرم ها بسیار مهم است. زبان برنامه نویسی دلفی برای نمایش ساعت از سه گام مهم استفاده می نماید. در ابتدا می بایست مشخص شود که تایم قرار است به چه صورتی نمایش داده شود و البته این موضوع قابل تغییر است. در گام بعدی تمامی پارامترهایی که برای کدنویسی تایم در فرم ها نیاز است مشخص خواهد شد، در گام آخر ساعت بر اساس موقعیت جغرافیایی اعلام شده نمایش داده خواهد شد.

به طور کلی در یک برنامه می بایست سیاستی مطرح شود تا بتوان از پر و یا خالی بودن فیلدهای مختلف مطلع شد این کار در زبان برنامه نویسی دلفی توسط بخش کنترل صورت می پذیرد. به این ترتیب فضای خالی با یک هشدار به فرد اعلام خواهد شد.

 

مطالب تکمیلی زبان دلفی

قابلیت بسیار جالب زبان برنامه نویسی دلفی تغییر زبان فرم در زمان اجرا می باشد به این معنی که وقتی فرم به مرحله اجرا رسید کاربر بتواند زبان آن را با توجه به زبان خود تنظیم نماید، به این ترتیب تمام کاربران می توانند دسترسی قابل قبولی به فرم داشته باشند. روال های شرط گذاری در زبان برنامه نویسی دلفی متفاوت است به این معنی که شما می توانید با استفاده از کنترل ها نیز شرط های خود را اعمال نمایید، قطعاً استفاده از کنترل ها از دسته آیتم های جدید در زبان برنامه نویسی دلفی بوده و در نسخه های ارتقا یافته دیده می شود. آموزش زبان دلفی بسیار ساده است، کاربرد زبان دلفی در مسائل محاسباتی بسیار مشهور است و این زبان توانسته جایگاه ویژه ای به خود اختصاص دهد.

 

نظرات کاربران در رابطه با این دوره

جهت ثبت نظر باید در سایت عضو شوید و یا وارد سایت شده باشید .
logo-samandehi