10 فریم ورک برتر Node برای استفاده در سال 2019
ایمان مدائنی

بیشتر توسعه دهندگان برای ساخت اپلیکیشن های بیشتر، مخصوصا برای وب، به استفاده از زبان JavaScript روی آورده اند. این عمل باعث افزایش تقاضا در استفاده از فریم ورک هایی شده است که مخصوصا برای جامعه JavaScript ساخته شده است. وقتی در سال 2009 فریم ورک Node.js به عنوان ابزاری برای ساخت اپلیکیشن های وب سمت سرور در جامعه تکنولوژی معرفی شد، مزایای بسیار زیادی با خود به همراه داشت. این فریم ورک محدود به استفاده از مدل ورودی/خروجی مبنی بر رخداد و برنامه نویسی ناهماهنگ تک نرخی نبود.

این حقیقت که شما به عنوان یک توسعه دهنده می توانید به آسانی از یک زبان برای سمت کلاینت و سمت سرور استفاده کنید، به راحتی باعث سازگاری سریع و استفاده پرسرعت از فریم ورک Node گردید. در طی سال ها، تعداد زیادی از توسعه دهندگان JavaScript باتجربه، تعدادی فریم ورک کاملا پر ابهت ساختند تا در زمان توسعه اپلیکیشن های وب، به آسانی کار خود را با فریم ورک Node.js آغاز کنند. همانطور که به سال 2019 نزدیک می شویم، من بعضی از مشهورترین فریم ورک های Node.js را لیست می کنم که شما باید صرف نظر از اندازه، از آنها را برای ساخت اپلیکیشن های وب استفاده کنید.

فریم ورک Node چیست؟

یک فریم ورک Node.js فقط یک طرح ذهنی است که از Node.js ساخته شده است و بیانگر جریان کنترل طرح فریم ورک داده شده است. بنابراین تقریبا شبیه اسکلت یک برنامه است که به موجب آن کدهای بهینه شده ای که شما می نویسید به عنوان بخش اصلی تکمیل کننده برنامه است.

بنابراین برای هر تابع Node.js، تعدادی اجراسازی کلی وجود دارد که مخصوص فریم ورک بوده و نیازمند این است که کاربر هدایت فریم ورک را با اضافه کردن کدهای بیشتر دنبال کند تا جنبه استفاده خود را تعریف کند. (برای آشنایی بیشتر به آموزش NodeJs مراجعه نمایید)

مزایای فریم ورک های Node

فریم ورک های Node.js اغلب به خاطر سودمندی، مقیاس پذیری و سرعت استفاده می شوند. این امر فریم ورک Node  را تبدیل به یکی از اولین انتخاب ها برای ساخت اپلیکیشن های مهم شرکت ها کرده است.

فریم ورک Node.js به شما اجازه می دهد از یک زبان برای فرانت اِند (Front-end) و بک اِند (backend) استفاده کنید، باعث می شود استرس یادگیری یک زبان جدید را برای بعضی از اجرا سازی های ساده نداشته باشید و همچنین به شما کمک می کند در تمام مسیر همان الگو کدگذاری را حفظ کنید و پیش ببرید.

با استفاده از یک فریم ورک Node ، می توانید از یک مجموعه از ابزارها، راهنمایی ها و تمرین های پیشنهادی استفاده کنید که به شما کمک می کند در زمان صرفه جویی کنید و همچنین به شما کمک می کند استانداردهای کد را در سرتاسر گروه توسعه دهندگان ثابت کنید.

انتخاب یک فریم ورک Node

انتخاب یک فریم ورک می تواند با توجه به کاربرد آن، کمی نیرنگ آمیز و شخصی باشد. علت آن این است که ما فریم ورک را بر اساس ویژگی خاصی که دوست داریم انتخاب می کنیم. این علایق به چیزهایی از قبیل وزن فریم ورک در اپلیکیشن، سرعت، سادگی، یادگیری منحنی، انعطاف پذیری و پیکربندی، کاربرد یا حتی در بعضی از موارد به شهرت بستگی دارد.

پس می توانید به راحتی هدف این پست را بررسی کنید و سراغ لیست فریم ورک Node.js بروید و آن موردی را انتخاب کنید که به شما کمک می کند در زمان ساخت اپلیکیشن های JavaScript (مخصوصا در سمت سرور) سودمندی شما افزایش پیدا کند. با توجه به وجود فریم ورک Node.js متنوع هر فرد می تواند مطابق با نیاز خود یکی را انتخاب کند.

AdonisJs

AdonisJs یک فریم ورک Node.js است. طبق سند رسمی «AdonisJs یک فریم ورک Node.js MVC بوده که بر تمام سیستم های اجرایی اصلی کار می کند. آن یک اکوسیستم با ثبات برای نوشتن یک اپلیکیشن وب سمت سرور ارائه می دهد تا شما بتوانید بر نیازهای بیزینس خود در زمان انتخاب پکیج تمرکز کنید.»

کریس سویل جا می گوید: «Adonis به عنوان لاراول (Laravel) Node گزارش شده است. این فریم ورک ساده است و بر انجام کارها تمرکز می کند». «ما طرفداران رویکرد Laravel هستیم، بنابراین وقتی دیدیم آن قواعد مشابه در فریم ورک Node نیز دیده می شود، بسیار هیجان زده شدیم.»

چرا AdonisJs

AdonisJs یک پشتیبانی برای یک ORM دارد که از پایگاه های داده SQR در ذهن (PostgreSQL) ساخته شده است. آن SQL-queries کارآمد ایجاد می کند و براساس ایده رکورد فعال می باشد. ساختارquery  آن را به آسانی می توان یاد گرفت و به ما اجازه می دهد سریعا query ساده بسازیم.

AdonisJs پشتیبانی خوبی برای پایگاه داده No-SQL مانند MonoDB دارد. ساختار MVC آن کاملا شبیه Laravel است، بنابراین اگر شما برای توسعه وب از Laravel استفاده کرده اید، AdonisJs برای شما بسیار آسان خواهد بود.

Express.js

Express.js یک فریم ورک وب سریع، غیر مستبد و مینیمالیست برای فریم ورک Node.js است. به سادگی می توانیم بگوییم که Express یک تکنولوژی بوده که بر پایه فریم ورک Node.js ساخته شده است و مانند یک میان افزار برای کمک به مدیریت سرورها و routes رفتار می کند. با نگاه کردن به طبیعت ناهماهنگ فریم ورک Node.js و این حقیقت که Express.js بر پایه node ساخته شده بود، توانایی ساخت یک اپلیکیشن سبک که بتواند بیش از یک درخواست را به طور یکپارچه پردازش کند، به توانایی سرویس تکنولوژی هایی مانند express بستگی دارد.

API قوی آن به کاربران اجازه می دهد که routes را پیکربندی کنند تا درخواست ها را بین فرانت اِند و پایگاه داده ارسال/دریافت کنند (به عنوان یک فریم ورک سرور HTTP عمل می کند). یک مزیت خوب express چگونگی پشتیبانی آن از تعداد زیادی پکیج و موتورهای تمپلیت دیگر مانند Pug، Mustache، EJS و غیره می باشد.

برخی از مزیت های بیشمار Express.js به عنوان یک فریم ورک Node.js

تفریبا استاندارد برای میان افزار وب Node.js

کاملا قابل تغییر

منحنی یادگیری پایین

اساسا بر مرورگرها تمرکز می کند، تمپلیت کردن و رندر کردن را تقریبا تبدیل به یک ویژگی خلاقانه می کند.

در گذر زمان Express.js نشان داده است که شهرت آن با وجود متدها و کاربردهای قابل استفاده آسان این فریم ورک Node ارزشمند است. Express احتمالا مشهورترین فریم ورک Node.js در دسترس برای جامعه JavaScript می باشد.

با نگاه کردن به این فریم ورک Node و تمام توانایی های هیجان انگیز آن، فکر نمی کنم به این زودی ها از رده خارج شود.

Meteor.js

اسناد meteor را به عنوان یک پلتفرم مدیریتی عالی برای توسعه وب مدرن و اپلیکیشن های موبایل تعریف می کند. مزیت اصلی این فریم ورک Node آپدیت واقعی آن است. وقتی تغییرات در اپلیکیشن وب انجام می شود، آن به طور خودکار تمپلیت را با جدیدترین تغییرات آپدیت می کند.

فریم ورک Node.js خیلی ساده با فراهم کردن یک پلتفرم توسعه پیدا می کند، به طوری که با کمک آن ردیف کامل اپلیکیشن در یک زبان مشابه (برای مثال JavaScript) قرار دارد. این امر باعث می شود در هر دو سمت سرور و کلاینت، عملکرد سودمندی داشته باشد.

Meteor توانایی خدمت کردن به پروژه های بزرگ مانند Reaction Commerce را دارد ( به عنوان یکی از بزرگ ترین و معروف ترین پروژه های اپن سورس بازرگانی الکترونیکی شناخته شده است).

جالب ترین جنبه فریم ورک Meteor، اسناد سازماندهی شده و خیلی غنی یا انجمن بزرگی است که دارد و به کاربران کمک می کند تا با شرکت در  پروژه همه چیز را خیلی سریع یاد بگیرند.

Nest.js

NestJs فریم ورکی است که با فریم ورک Node.js ساخته شده است و از آن برای اپلیکیشن های سمت سرور قابل مقیاس و کارآمد فریم ورک Node.js استفاده شده است. Nest از زبان JavaScript پیشرو استفاده می کند و با زبان TypeScript نوشته شده است. اینکه با TypeScript ساخته شده است به این معنی است که Nest با ماشین نویسی قوی همراه است و المان های OOP  (برنامه نویسی شی گرا)، FP (برنامه نویسی تابعی( و FRP (برنامه نویسی ری اکتیو تابعی) را ترکیب می کند.

Nest از Express نیز استفاده می کند. این فریم ورک یک معماری اپلیکیشن خلاقانه فراهم می کند که به ساخت یکپارچه اپلیکیشن های قابل نگهداری، آزمایش پذیر، مقیاس پذیر و پیوند آزاد اجازه می دهد. Nest CLI را می توان برای تولید اپلیکیشن های nest.js با ویژگی های خلاقانه استفاده کرد.

Sail.js

بر طبق سایت رسمی، Sail یک فریم ورک Node.js دیگر است که از آن برای ساخت اپلیکیشن های Node.js شرکتی رایج استفاده می شود. Sail معروف ترین فریم ورک Node.js MVC است که از نیازمندی های اپلیکیشن های مدرن پشتیبانی می کند. APIs داده محور هستند و دارای یک معماری قابل مقیاس سرویس محور می باشند.

بیاید نگاهی به این اندازیم که آنها در اینجا به چه معنی هستند. Sails یک ORM را گروه بندی می کند که تقریبا با تمام پایگاه های داده امکان سازگاری دارد و تعداد زیادی از پروژه های جامعه را فراهم می کند. بعضی از آداپتورهایی که به طور رسمی از آنها پشتیبانی می کند شامل MYSQL، Mongo، PostgreSQL، Redis و حتی Local Disk می شود.

Sails با نگاه کردن به بک اِند، فقط با اجرا کردن یک فرمان نصب، می تواند بدون اینکه هیچ کدی را بنویسید تعدادی بلوپرینت ابتدایی را برای شما فراهم کند.

این فرمان برای شما نقاط پایانی برای CRUD فراهم می کند. Sails تقریبا با تمام تکنولوژی های فرانت اند مانند React، Angular، iOS/Objective C، Android/java، windows phone و احتمالا حتی تکنولوژی هایی که هنوز درست نشده است، قابل تطبیق است.

برخی از ویژگی های Sail به عنوان یک فریم ورک Node.js

تعداد زیادی ژنراتور خودکار.

نیازمند routing اضافه نیست

سازگاری عالی فرانت اند با دیگر تکنولوژی های فرانت اند.

پشتیبانی شفاف برای Websockets.

ساخت سریع تر REST API را ممکن می کند.

به لطف ORM، سازگار با تقریبا تمام پایگاه های داده.

Koa.js

به Koa.js به عنوان نسل بعدی فریم ورک Node.js وب اشاره می شود. Koa توسط همان گروهی درست شد که Express.js را درست کرده بود و باعث شد طوری به نظر رسد که از همان جایی شروع می شود که express متوقف شده بود. Koa یک فریم ورک Node.js خاص است که از تعدادی متد ECMAScript استفاده می کند و حتی هنوز در مرورگرها پیاده نشده است. این فریم ورک به شما اجازه می دهد که بدون callbacks کار کنید و برای شما امکان مدیریت خطا به صورت گسترده را نیز فراهم می کند. Koa نیازمند نسخه فریم ورک 0.11 یا بالاتر است.

بر طبق وب سایت، Koa هیچ میان افزاری را در هسته دسته بندی نمی کند؛ به این معنی که میان افزارها بیشتر ساده هستند و هر خط کد کاملا زیبا و ظریف است؛ از اینرو به شما اجازه می دهد بخش ها را هر طور که بخواهید ساختاربندی کنند. این باعث می شود که این فریم ورک کنترل بیشتری بر پیکربندی ها و جابجایی ها داشته باشد.

بعضی از ویژگی های کلیدی Koa.js به عنوان یک فریم ورک Node.js

بلوک های سازنده مبتنی بر کامپوننت

میان افزارهای کوچک

کاملا ماژولار

مدیریت خطای کارآمد

LoopBlack.js

LoopBlack.js یک فریم ورک Node.js دیگر است که یک کد قابل استفاده راحت CLI و جستجوگر API دینامیک دارد. آن به شما اجازه می دهد که در زمان غیاب یک نمونه مدل های خود را بر اساس مدل های دینامیک یا نمونه ایجاد کنید. این نوع فریم ورک Node.js  با تعداد زیادی از خدمات REST و تنوع زیادی از پایگاه های داده از جمله MYSQL، Oracle، MonoDB، Postgres و غیره سازگار است.

LoopBlack این توانایی را دارد که به کاربر اجازه دهد نوعی سرور API بسازد که به یک سرور دیگر ارتباط دارد. این عمل تقریبا مانند ایجاد یک API است که همچون یک پروکسی برای یک API دیگر عمل می کند. آن از موبایل های بومی و مرورگر SDKs برای مشتری هایی مانند اندروید/جاوا، آی او اس و مرورگر JavaScript پشتیبانی می کند.

ویژگی های کلیدی LoopBack به عنوان یک فریم ورک Node.js

سریعا REST APIs بهم پیوسته دینامیک ایجاد می کند.

وسایل و مرورگرها را به داده ها و سرویس ها متصل می کند.

از اندروید، آی او اس و AngularJS SDK استفاده می کند تا به راحتی اپلیکیشن های کلاینت ایجاد کند.

کامپوننت های افزوده برای مدیریت فایل، لاگین نفر سوم و OAuth2.

به صورت مقدماتی یا در ابر اجرا می شود.

Hapi.js

درست مانند فریم ورک ExpressJs، hapi.js (که آزمایشگاه والمارت از آن پشتیبانی می کند)، یک فریم ورک Node.js است که به داده ها خدمت می کند و بین سمت سرور و سمت کلاینت به عنوان واسطه عمل می کند. این نوع فریم ورک Node یک جایگزین خیلی خوب برای Express است (هر دو ویژگی های خاص خود را دارند).

Hapi یک الگو پیکربندی است که از قدیم برای کنترل کردن عملیات سرور وب شکل گرفته است. ویژگی خاصی که آن دارد توانایی ایجاد سرور در یک IP خاص با ویژگی هایی مانند «onPreHandler» است. ما می توانیم قبل از اینکه درخواست اجرا و تکمیل شود، مانع آن شویم و کارهایی بر روی آن انجام دهیم (یعنی بر روی درخواست کارهایی قبل از پردازش انجام دهیم).

با در نظر گرفتن تابع گرداننده آن، می توانیم یک route را فراخوانیم و همزمان با درخواست پیکربندی هایی انجام دهیم. آنطور که مشخص است این گرداننده همچون یک میان افزار کاذب عمل می کند.

برخی از ویژگی هایی که hapiJs را به یک فریم ورک Node امید بخش تبدیل می کند:

کنترل بیشتری بر گرداننده درخواست وجود دارد.

یک رفرنس API باجزئیات و یک پشتیبانی خوب برای تولید سند است.

کاربردهای بیشتری برای ساخت سرورهای وب دارد.

رویکرد مبنی بر پیکربندی برای برخی از میان افزارهای جایگزین (میان افزارهای کاذب) دارد.

دسترسی کشینگ، سندیت و اعتبار ورودی را فراهم می کند.

یک معماری مبنی بر پلاگین برای مقیاس گذاری دارد.

برای شما پلاگین های سرمایه گذاری خیلی خوب مانند joi،  yar،  cast box، boom، تلویزیون و غیره فراهم می کند.

HapiJs شاید به اندازه Express مشهور باشد، اما این فریم ورک تعدادی پشتیبانی خوب دارد و به نظر می رسد در حال کسب موفقیت هایی نیز می باشد. به نظر نمی رسد این فریم ورک Node.js به این زودی ها ارزش خود را از دست دهد.

Derby.js

Derby.js یک فریم ورک Node.js برای نوشتن اپلیکیشن های وب مدرن می باشد. مدت کوتاهی از شناخته شدن Derby می گذرد، اما این مدت آنقدر بوده است که خود را در بهترین های سال 2019 ثابت کند.

Derby Js برای شما همزمانی داده های یکپارچه را بین سرور و کلاینت فراهم می کند. این فریم ورک Node.js این کار  را با رزولوشن ناسازگار خودکار انجام می دهد که توسط تبدیل عملی JSON و متن در Shre DB توانمند شده است.

Total.js

Total.js به این افتخار می کند که یک فریم ورک Node.js بوده که به سرعت توسعه پیدا کرده است و نیازمند تعمیر و نگهداری کم بوده و عملکرد خوب و قابلیت انتقال مقیاس پذیری یکپارچه دارد. این فریم ورک Node در گروه فریم ورک های نوید بخش آینده به شمار می رود. تاکنون تیم Total.js  وقت زیادی گذاشته است تا اسپانسرهایی برای ملحق شدن به آنها پیدا کند. این یک نشانه دیگر است که آنها برنامه هایی برای بزرگ شدن دارند و در آینده نزدیک به دستاوردها و رشد بیشتری دست خواهند یافت.

Total.js تعدادی نسخه خیلی زیبا مانند Total.js Eshop دارد که یک رابط کاربری داشته و برای گوشی های موبایل بهینه شده است و توسط تمام اعضا قابل دانلود است. Eshop یکی از بهترین سیستم های تجارت الکترونیک فریم ورک Node.js است. این امر به خاطر نسخه های زیاد سیستم مدیریت محتوا (CMS) می باشد.

نتیجه گیری

با توجه به توضیحاتی که راجع به انواع فریم ورک Node.js داده شد، انتخاب شما به این بستگی دارد که با کمک آن می خواهید به چه چیزی دست پیدا کنید.

فریم ورک های Node.js که در بالا برای شما معرفی شد به ما نشان می دهند که از هر فریم ورک Node.js که ما می خواهیم استفاده کنیم، یک جامعه باز و پذیرا وجود دارد که مشکلات را رفع می کند و آماده است تا به شما در یادگیری پایه های آن فریم ورک خاص کمک کند. تمام فریم ورک Node.js که در این مقاله معرفی شد، براساس رواج آنها در جامعه JavaScript، کاربرد و ایده شخصی انتخاب شده بود. حال شما می توانید هر فریم ورک Node.js که می خواهید را براساس نیاز و خواسته خود انتخاب کنید.

نظرات کاربران در رابطه با این دوره

جهت ثبت نظر باید در سایت عضو شوید و یا وارد سایت شده باشید .
logo-samandehi