دوره آموزش ECMA Script

دوره آموزش ECMA Script

دوره آموزش ECMA Script

دوره آموزش اکما اسکریپت ( ECMA Script ) مقدماتی تا پیشرفته

آمورش ES6 , ES7 , ES8

 

اگر با جاوااسکریپت کار کرده باشید حتما در مورد ES6 شنیدید،ECMAScript یا ES2015. اگر در موردش چیزی به گوشتون نخورده و هنوز جایی از ذهنتون رو مشغول کرده که تفاوت بین ECMAScript و جاوا اسکریپت چی هست باید بگم که
فقط یک بروزرسانی هست که در سال 2015 اتفاق افتاد با توجه به تاریخ خود جاوااسکریپت که در سال 1995 ساخته و ارائه شد هیچ بروزرسانی از سال 2000 تا 2008 و حتی از 2008 تا 2015 که بالاخره ECMAScript 2015 ارائه شد که تاثیر خیلی بزرگی روی جاوااسکریپت گذاشت که مدرن، کوچکتر بود اما مهمترین تغییرات در ES7(2016) و ES8(2017) اتفاق افتاد. و من در این دوره شمارو در مسیر جاوااسکریپت هدایت خواهم کرد تا با تمامی تغییرات و نکات مهمی که اتفاق افتاده آشناتون کنم.
دیگه وقت بروز شدن هست

 

چه چیزی یاد خواهید گرفت:
آشنایی با ECMAScript و Syntaxهای جدید
استفاده از متدهای جدید و مقادیر جدیدی که در جاوا اسکریپت مدرن در دسترس هست
آشنایی با تفاوت های ورژن قدیم و جدید

پیشنیازها:
باید در استفاده از جاوااسکریپت راحت باشید (آشنایی با جاوااسکریپت)

 

بعد از گذراندن این دوره میتوانید مدرک رسمی و معتبر از دانشگاه آزاد اسلامی دریافت کنید .

جهت اطلاع از تخفیف ها و دوره های جدید و بروز رسانی دوره ها عضو کانال تلگرام تاپ لرن با آی دی Top_Learn@ شوید.

خرید این دوره

پیش نمایش


لطفا سوالات خود را راجع به این آموزش در این بخش پرسش و پاسخ مطرح کنید به سوالات در قسمت نظرات پاسخ داده نخواهد شد .

مدت زمان دوره: 06:54:00
راهنما! برای دانلود با دانلود منیجر(IDM) بر روی این لینک کلیک کنید.

معرفی دوره اکما اسکریپت

Let و Const در Ecma Script

 این Syntax جدید در ES6 برای قدرت دهی بیشتر به رشته ها ارائه شد.

این Syntax همانند Template Strings عمل میکند ولی بگونه ایی که برای پارامتر دادن به توابع ساخته شده ارائه شده است

در ES6  بروزرسانی در توابع با معرفی عملگر Rest و قابلیت مقدار پیشفرض دادن به پارامتر

Syntax و عملگر جدیدی هست که در ES6 معرفی شد که هم Rest و Spread هر ۲ از عملگر (...) استفاده میکنند

Arrow Functions یا همان توابع فلشی با بروزرسانی ES6 به جاوا اسکریپت اضافه شدند که یک Syntax جدید برای ساخت توابع هستند که باعث راحتر خوانده شدن توابع میشن و مهمتر از همه مشکلاتی که در توابع قدیم با کلمه کلیدی this داشتیم هم کاملا بر طرف کرده است.

بروزرسانی کوچک اما بسیار کاربردی در استفاده از آبجکت ها که در ES6 ارائه شد

یکی از بهترین بروز رسانی هایی که در ES6 شاهدش بودیم اضافه شدن قابلیت Destructure کردن داده ها از آبجکت و آرایه ها بود و این Syntax جدید یکی از کاربردی ترین بروز رسانی های ES6 است

بیشترین درخواست ها در بروز رسانی ES6 مرتبط با کلاس ها بود و خیلی طول کشید تا کلاس ها به جاوااسکریپت اضافه بشن اما در اصل ما میتوانستیم در ES5 کلاس هایی با فیلدها و توابع Prototype اشتراکی بسازیم و کلاس ها در ES6 چیزی بیشتر از کمی شکر اضافه نیستن چون در پشت پرده از توابع و Prototype استفاده میشه

Setter و Getter ها در ES5 معرفی شدن ولی خوب کسی ازشون تا زمانی که کلاس ها در ES6 معرفی بشن استفاده نمی کردند . Setter و Getter ها راهی برای دسترسی به فیلد ها و... که به صورت Private تعریف شدند میباشد ولی خوب در جاوااسکریپت کمی متفاوتتر خواهد بود

متدهای استاتیک متصل به کلاس هستند نه آبجت ساخته شده از نوع کلاس

در کلاس ها برای ارث بری کردن از کلاس والد از کلمه کلیدی extends استفاده میشود و همانطور که در ویدئوهای قبل توضیح داده شد در اصل هیچ کلاس و شی گرایی وجود ندارد مثل زبان های سی شارپ و غیره و پشت پرده کلاس های نوشته شده به توابع و متدهای نوع prototype تبدیل میشوند

این سینتکس جدید حلقه for در ES6 معرفی شد که نسبت به دیگر حلقه ها بسیار خواناتر بوده و قابلیت حلقه زدن بر روی تمامی مواردی که قابلیت تکرار دارند را دارا میباشد.

این متد در ES6 معرفی شد که وظیفه ساخت آرایه از تمامیه نوع های تکرار شونده را بر عهده دارد.

متد of برای ساخت آرایه با مقادیر داده شده استفاده شده و جایگزین برای استفاده از Array هست

متد find برای پیدا کردن المنت خاص و تنها همان استفاده می شود اگر شرط درست باشد ولی در متدهایی مثل map آرایه ایی از موارد یافت شد برگشت داده خواهد شد. متد findIndex دقیقا شبیه به متد find می باشد و تنها تفاوت بجای المنت برگشتی ایندکس آن در آرایه را به ما برگشت میدهد.

  • 18

    Map

    00:09:00

Map ها مثل آبجکت ها به صورت key value pair کار میکنند ولی تفاوتی بین اینها هست . Map ها راه کار ایمنتری نسبت به آبجکت ارائه میدهند و متدهای مخصوص به خود را دارا میباشند.

متدهای Map

Set هم یک سازنده مثل Map می باشد که هر ۲ از زبان جاوا الهام گرفته شدند و چون استفاده ازشون بسیار ساده هست باعث خوانایی بهتر در کد و مفید بودنشون میشه. Set ها شبیه به آرایه هستند ولی آرایه نیستند و هر نوع داده ایی را قبول میکنند و میشه گفت تنها تفاوتش با Map که بسیار مفید هست در قبول نکردن داده تکراری در خودش هست.

WeakMap و WeakSet از متدهای کمی برخوردار هستند و هدف اصلی  Garbege Collection می باشد و موارد ارجاعی ضعیف را به صورت خودکار از Map یا Set حذف میکنند

توضیح : این نوع داده جدید هست و در ES6 به جاوااسکریپت اضافه شد. Symbolها نوعشون Primitive یا همون اولیه هست. یک سیمبل چیزی به غیر از یک چیز خاص یا میشه گفت یک معرف برای چیزی نیست.

در این قسمت قبل از شروع استفاده از Promise در مورد نحوه اجرای کدهای ناهمزمانی در جاوااسکریپت صحبت شده و همچنین توضیح مختصری در مورد callback

Promiseها راه حلی برای جلوگیری از مشکل callbackهای تودرتو که به جهنم callbackها مشهور شده بود ارائه داده شد که باعث هرچه خواناتر کدهای Async شما خواهد شد.

زنجیره نویسی Promiseها باعث هرچه خواناتر شدن کد و جلوگیری از نوشتن کدهای زیاد میشه و سینتکسی هست که امروزه بیشتر شاهدش هستیم مثلا در ری اکت و نود جی اس

پراکسی یا در واقع یک Middleman یا واسطه هستند برای انجام کدها که باعث قدرت بخشیدن به جاوااسکریپت میشه برخلاف دیگر بروزرسانی ها مثل Promise ها که فقط کد رو خواناتر کردن ولی در اصل پشت پرده همون کار قبلی رو انجام می دهد ولی پراکسی ها باعث قدرت بخشیدن به جاوااسکریپت میشن و با استفاده از پراکسی ها شما کنترل کامل برای ارسال خروجی دارید و میتونید اعتبارسنجی و مباعث دیگر رو انجام بدید.

Reflect یک آبجکت گلوبال هست دارای متدهای مشترک با پراکسی که کنار هم بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند.

Generatorها الهام گرفته شده از زبان پایتون هستند . یک Generator چیزی به غیر از یک تابع نیست اما کمی متفاوت چون وقتی صدا میزنیم این تابع رو بجای اینکه اجرا بشه یک Iterator که به نام Generator هست برگشت میده و تا زمانی که از next() استفاده نکنیم کدهای ما اجرا نخواهد شد و قابلیت های دیگری داره که میتونید در ویدئو ببینید.

Iterables به معنای مواردی هستند که قابل تکرارند مثل رشته ها و آرایه ها و ... و Iterators متد تکرار کننده این تکرار شونده ها هستند که به صورت پیش فرض برای هر تکرار شونده این متد قرار داده شده.

بزرگترین بروزرسانی در جاوااسکریپت در اکمااسکریپت ۲۰۱۵ یا ES6 رخ داد و در ES7 تنها چند مورد کوچک اضافه شدند از جمله به توان رساندن, استفاده از متد Includes در آرایه ها و قابلیت Destructure کردن REST parameters که در این ویدئو به صورت کامل توضیح داده شده.

Async و Await در اکما اسکریپت

بروزرسانی ها در Scma Script 8

برای ارسال نظر نیاز است وارد سایت شوید. در صورت نداشتن حساب کاربری عضو شوید.