چرا برای توسعه برنامه موبایل از زامارین (Xamarin) استفاده کنیم؟
ایمان مدائنی

با این حال، توسعه برنامه‌های تلفن همراه کار ساده‌ای نیست و به طور کلی زمان زیادی را صرف می‌کند، به خصوص اگر در حال فکر کردن به یک برنامه چند سکویی (cross-platform) هستید که به طور همزمان بر روی اپل، اندروید و ویندوز اجرا شود. زامارین یکی از بهترین و گسترده‌ترین فریم‌ورک‌ها برای توسعه برنامه‌های چندسکویی است.

در این مقاله، ما به شما نشان می‌دهیم که چرا فریم‌ورک زامارین برای نیازهای توسعه تلفن همراه، از جمله ویژگی‌ها و مزایا، بهترین است.

توسعه تلفن همراه چند سکویی (Cross-Platform) چیست؟

برنامه‌های موبایل چند سکویی به راحتی بر روی سیستم‌ عامل‌های مختلف تلفن همراه مثل اندروید، iOS، ویندوز و BlackBerry اجرا می‌شوند. برنامه‌نویس یک کد پایه را به جای ایجاد کد جدید برای هر پلت‌فرم خاص توسعه می‌دهد.

برخی مزایای توسعه برنامه‌های موبایل چند سکویی عبارتند از:

-کدها می‌توانند دوباره استفاده شوند

-زمان توسعه سریع‌تر است

-پیاده‌سازی آسان‌تر است

-ایده‌آل برای نمونه‌سازی اولیه است

علاوه بر زامارین، فریم‌ورک‌های بسیار دیگری مثل Qt، PhoneGap، Ionic و React Native وجود دارند که توسعه چند سکویی را پشتیبانی می‌کنند.

زامارین چیست؟

زامارین به همراه NET. و C# برای هر دو سیستم عامل اندروید و iOS است. زامارین شگفت‌انگیز است به این معنی که کاملا مبتنی بر NET. بوده و قادر به تولید صحیح برنامه‌های تلفن همراه اندروید و iOS به صورت همزمان می‌باشد.

 

حقایقی سریع در مورد زامارین:

-زامارین یکی از ارزان‌ترین و کارآمدترین پلت‌فرم‌هایی است که برای ساخت برنامه‌هایی با سیستم عامل‌های مختلف استفاده می‌شود.

-به جای طراحی جداگانه برای هر سیستم، توسعه‌دهندگان برنامه می‌توانند تقریبا 75 تا 90 درصد کدهای توسعه یافته را در همه سیستم عامل‌های بزرگ تلفن همراه به اشتراک بگذارند، که هزینه و زمان ورود به بازار را کاهش می‌دهد.

-زامارین عملکرد بالا و UX عالی را ارائه می‌دهد.

-زامارین یکپارچگی را تضمین کرده و کیفیت و تست عملکرد را در طیف وسیعی از دستگاه‌ها تضمین می‌کند.

 

این موارد برخی از بهترین ویژگی‌های زامارین هستند:

-قدرت C# بر روی دستگاه‌های تلفن همراه

-متن باز (Open source)

-توسعه سریع‌تر

-برنامه‌های بومی (Native) با کنترل رابط کاربری بومی

-توسعه بومی UI

-می‌تواند بیش از 70 تا 80 درصد کدها را بین همه پلت‌فرم‌های مهم تلفن همراه به اشتراک بگذارد

 

چرا زامارین؟

زامارین برای توسعه چندسکویی اندروید و iOS ایده‌آل است. در اینجا دلایل اصلی این امر بیان شده است:

1. قابلیت استفاده مجدد کد

یک کد پایه C# مشترک در زامارین وجود دارد. شما مجبور نیستید کدهای جداگانه‌ای را برای پلت‌فرم‌های مختلف بنویسید. شما می‌توانید پایه یک برنامه را ایجاد کرده و از آن در اندروید، iOS، ویندوز و دیگر پلت‌فرم‌های دیگر استفاده کنید.

2. دسترسی رابط برنامه‌نویسی نرم‌افزار بومی

زامارین دسترسی کاملی به رابط‌های برنامه‌نویسی نرم‌افزار بومی (APIs) بر روی تمام پلت‌فرم‌ها ارائه می‌دهد. APIها می‌توانند زمان و تلاش توسعه‌دهندگان را ذخیره کنند و به سرعت انتشار آن‌ها کمک کرده و آن‌ها را به صورت موفقیت‌آمیز روانه بازار کنند.

3. هزینه بهره‌وری

نوشتن کدهای چندگانه در زمان مشابهی برای ساخت برنامه‌های بومی در سیستم عامل‌های مختلف ارزشمند نیست. این امر موجب ایجاد ساعت‌های زیادی بدون تولید نتیجه معادل می‌شود. با این حال، با استفاده از زامارین می‌توانیم زمان و هزینه را کاهش دهیم. همان کد پایه (70 تا 80 درصد کد) را می‌توان برای ایجاد برنامه‌های تلفن همراه بومی دوباره استفاده کرد.

4. زامارین محدود به توسعه برنامه تلفن همراه نیست

زامارین به توسعه ساده برنامه تلفن همراه محدود نمی‌شود. با استفاده از زامارین شما می‌توانید برنامه‌های زیر را نیز توسعه دهید:

-برنامه‌های Wearable

-برنامه‌های Mac

-برنامه‌های TvOs

-بازی‌های OpenGL

-بازی‌های SceneKit/SpriteKit/Metal

5. پشتیبانی از برنامه ساعت‌های هوشمند (Smartwatch)

زامارین برنامه‌های Smartwatch را پشتیبانی می‌کند و امکان اجرای کدهای C# بر روی مچ دست شما را فراهم می‌ُسازد. توسعه‌دهندگان می‌توانند از ویژوال استودیو برای مک و ویندوز جهت ساخت برنامه‌های iOS Apple Watch استفاده کنند، و زامارین از Android Wear نیز پشتیبانی می‌کند.

6. نگهداری ساده‌شده

زامارین به موجب فریم‌ورک چند سکویی برای برنامه‌های تلفن همراه، نگهداری و آپدیت را آسان‌تر ساخته است. شما می‌توانید به راحتی تغییرات را برای فایل منبع گسترش دهید و آن‌ها را به برنامه‌های اندروید، iOS و ویندوز اعمال کنید.

7. طراحی یکپارچه با Xamarin.Forms

UI برای برنامه‌ها در Xamarin.Forms نوشته شده است. این امر به شما کمک می‌کند تا یک طراحی UX خوب ایجاد کنید، و می‌توانید وقتی UI خود را طراحی می‌کنید زمان زیادی را صرفه‌جویی کنید.

چرا زامارین تا این حد محبوب است؟

با فریم‌ورک زامارین ما می‌توانیم تمام پلت فرم‌های مهم تلفن همراه، مثل اندرورید، iOS و ویندوز را بدون کم کردن کیفیت و عملکرد پوشش دهیم. بیش از 15000 شرکت از زامارین استفاده می‌کنند.

پلت‌فرم زامارین شامل تعدادی عناصر است که به ما اجازه می‌دهد برنامه‌ها را برای iOS و اندروید توسعه دهیم:

-زبان C#: با یک سینتکس آشنا و ویژگی‌های سطح بالا مثل Generics، LINQ و کتابخانه Task Parallel همراه است.

Mono .NET framework-: پیاده‌ُسازی چند سکویی ویژگی‌های گسترده در فریم‌ورک Microsoft .NET را ارائه می‌دهد.

-کامپایلر: بسته به پلت‌فرم، یک برنامه بومی (مثل iOS) یا یک برنامه NET. یکپارچه (مثل اندروید) را تولید می‌کند. کامپایلر همچنین بهینه‌سازی‌های زیادی را برای گسترش تلفن همراه مثل پیوند دادن کدهای استفاده نشده انجام می‌دهد.

-ابزارهای یکپارچه محیط توسعه: ویژوال استودیو در مک و ویندوز به شما اجازه می‌دهد تا پروژه‌های زامارین را ایجاد کنید، بسازید و توسعه دهید.

شرکت‌های مشهور مثل Cognizant، Bosch، Siemens، LEAP، 3M، Slack و Pinterest برای توسعه برنامه‌های موبایل خود از زامارین استفاده می‌کنند.

دو رویکرد

زامارین دو روش برای ساخت برنامه‌های چند سکویی تلفن همراه دارد:

Xamarin.Forms: شما وقتی می‌خواهید برنامه خود را یک بار طراحی کرده و آن را بین همه پلت‌فرم‌ها، با تغییرات جزئی کد، به اشتراک بگذارید می‌توانید از Xamarin.Forms استفاده کنید.

Xamarin Native: شما وقتی می‌خواهید برنامه‌های جداگانه‌ای را برای هر پلت‌فرم با کمک کتابخانه‌های Xamarin.iOS، Xamarin.Android و Xamarin.Windows طراحی کنید می‌توانید از native استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

زامارین یک پلت‌فرم عالی و قدرتمند است و در توسعه چندسکویی برنامه‌های موبایل با هزینه کم به خوبی عمل می‌کند. شما به راحتی می‌توانید برنامه‌های خود را برای سیستم عامل‌های مختلف تنها با یک فریم‌ورک ساخته، تست کرده و اجرا کنید.

زامارین در طی سال‌های اخیر توجه بیشتری را به خود جلب کرده و برای این امر دلیل خوبی دارد، زیرا صرفه‌جویی قابل توجهی را در زمان توسعه، نگهداری و هزینه‌های کلی مشتری دارد. علاوه بر این مزایا، برنامه‌های زامارین UX و عملکرد خوبی را ارائه می‌دهند.

نظرات کاربران در رابطه با این دوره

جهت ثبت نظر باید در سایت عضو شوید و یا وارد سایت شده باشید .
logo-samandehi